Koenzym Q10 Energie v kapslích! Koenzym Q10 je znám relativně dlouho, do povědomí široké v odborné veřejnosti však vstoupil až roku 1978, kdy za jeho výzkum dostal Angličan Peter Mitchell Nobelovu cenu.
» je reaktivátorem 95 % veškeré buněčné energie » vhodný pro nemocné a osoby v rekonvalescenci, seniory a sportovce » blahodárně působí při srdeční nedostatečnosti a ischemické chorobě srdeční » je vhodný u neurodegenerativních a degenerativně svalových onemocnění Koenzym Q10 je v našem těle reaktivátorem 95 % veškeré buněčné energie, kterou potřebujeme pro život. Vrchol jeho produkce přichází ve 20. roku života, poté se snižuje a ve stáří zaniká. Chybí-li Q10, tvorba energie se přeruší, v důsledku čehož ustávají biochemické pochody v buňce a dochází k degenerativním procesům. Buňky se stávají náchylnějšími k poškození, hůře využívají energii pro svoji existenci a činnost. Pokud dojde k poklesu hladiny koenzymu Q10 v organismu pod potřebnou úroveň, může se to projevit sníženou výkonnosti organismu, horší tolerancí k zátěži, sníženou pracovní aktivitou a výkonnosti, únavou a sníženou schopností regenerace. Koenzym Q10 napomáhá tento vývoj zvrátit a zabezpečit opětovnou zvýšenou tvorbu energie v organismu. Proto je koenzym Q10 vhodný pro nemocné a osoby v rekonvalescenci, seniory nebo sportovce, jedince zatížené stresem a psychicky vyčerpané. Z klinického pohledu je koenzym Q10 významný u srdeční nedostatečnosti a ischemické choroby srdeční, zejména pak u anginy pectoris. Významně působí u neurodegenerativních a degenerativních svalových onemocnění. Koenzym Q10 je vhodný pro osoby po 30. roce života a nezbytný pro osoby ve věku 50 a více let.
Q10 A IMUNITA Koenzym Q10 výrazně zvyšuje fagocytární aktivitu a podporuje tvorbu antičástic likvidujících bakterie. Klinické studie potvrdily, že koenzym Q10 zásadně přispívá k tvorbě některých typů lymfocytů (bílých krvinek) a tím posiluje imunitní schopnosti organismu. Zvyšuje obranyschopnost před různými infekty (záněty) horních cest dýchacích a dolních cest dýchacich. Koenzym Q10 nalezne uplatnění i při léčbě autoimunitních chorob.
Q10 A KARDIOVASKULÁRNÍ SYSTÉM Koenzym Q10 má blahodárné účinky na srdeční sval a na soustavu tepen a žil. Srdeční sval myokard potřebuje ke své neustálé práci dostatek energie, která k němu proudí věnčitými tepnami – jedná se nejen o energii, ale i o živiny, kyslík a také koenzym Q10. Řada výzkumných prací označuje působení koenzymu Q10 za velmi účinné v boji proti srdečním a cévním onemocněním. Koenzym Q10 by se měl ihned podat nemocnému po odeznělém infarktu myokardu. Zvyšuje se tak šance na bezpečný průběh choroby. Koenzym Q10 lze použít při ischemické srdeční nemoci jak stabilní, tak i nestabilní, při vysokém krevním tlaku, při srdečním městnání, při arytmii srdeční a prolapsu mitrální chlopně. Koenzym Q10 by se měl podávat také nemocným před plánovanou operací srdce a pak i v pooperačním průběhu. Regeneruje poškozené cévy a zlepšuje jejich funkčnost. Proto je vhodné jeho podání při ateroskleróze a při nedostatečném prokrvování periferních částí těla. U pacientů po akutním infarktu myokardu suplementovaných Q10 došlo ke snížení / zlepšení anginy pectoris, celkových arytmií a dysfunkce levé komory. Navíc bylo prokázáno signifikantní snížení výskytu celkových srdečních příhod. Q10 může mít rychlé protektivní účinky, pokud se podá pacientům během 3 dnů od nástupu symptomů.
|
|
Q10 A PARADENTÓZA Paradentóza je bakteriální zánětlivé onemocnění, jehož průběh je také silně závislý na vlastnostech imunitního systému, který by měl mimo jiné likvidovat bakterie a tlumit zánětlivé procesy v našem těle. Mechanismus působení imunitního systému se vysvětluje tak, že podporuje růst saprofytických organismů v ústech a zlepšuje buněčnou imunitu. Švédští výzkumníci M. Nylander, J. Weiner a M. Norlund jsou autory zajímavé studie, která byla provedena se 60 nekuřáky ve věku průměrně 60 let. Skupinu tvořily osoby s dobrým zdravotním stavem a celkem dobrým chrupem. Měly však menší problémy s krvácením dásní jako počátečním stadiem paradentózy. Sedmnáct z nich začalo denně užívat 30 mg koenzymu Q10 po dobu 10 dnů a dalších devatenáct osob užívalo stejným způsobem 100 mg koenzymu denně. Zbývajících dvacet čtyři osob tvořilo kontrolní skupinu, která brala pouze placebo (neúčinnou látku). V kontrolní skupině došlo ke statisticky nevýznamnému poklesu krvácivosti, ve skupině, která užívala 30 mg denně se krvácivost snížila o 30 % a ve skupině 100 mg dokonce o 85%!
Q10 DIABETES A CHOLESTEROL Koenzym Q10 zasahuje aktivně do metabolismu bílkovin, tuků a cukrů. Z tohoto důvodu upravuje hladiny krevního cukru a cholesterolu. Koenzym Q10 by měli užívat nemocní s již rozvinutými diabetickými komplikacemi, jako je např. diabetická polyneuropatie.
Q10 A NEUROLOGICKÁ ONEMOCNĚNÍ A MOZEK Koenzym Q10 působí regeneračně na mozkovou tkáň, zlepšuje průtok v mozkových cévách a tím i okysličení mozkové tkáně. Zrychluje léčbu všech možných druhů ochrnutí a působí pozitivně při atrofii svalstva, která často vzniká následkem parézy či plegie. Pravidelné užívání koenzymu Q10 by nemělo chybět u nemocných s Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou. V takových případech je již nutné dodávat koenzym Q10 po zbytek života.
|